Archiwum 13 marca 2014


mar 13 2014 Dieta kapuściana - fakty i mity
Komentarze: 1

 

 

 

 Ostatnimi czasy coraz więcej zwolenników zdobywa dieta kapuściana. Słyszał o niej chyba każdy z Was. W Polsce rozsławił ją niejaki Kwaśniewski - jak głosi plotka, dzięki zastosowaniu tej diety zrzucił on znaczne ilości zbędnych kilogramów. Ile, jak długo mu to zajęło - podobno jest to tajemnica państwowa. Niemniej jednak od tamtego czasu dieta ta, bywa również nazywana "prezydencką".

Dieta ta jest prosta jak konstrukcja cepa i faktycznie w krótkim czasie można zrzucić parę kilogramów. Najbardziej chwalona jest za łatwość przygotowywania posiłków oraz niezłe efekty - w krótkim czasie tygodnia można schudnąć nawet 6 kilo. Przeciwnicy tej diety wytykają przede wszystkim monotonię spożywanych posiłków. Cóż - nie można mieć wszystkiego - dla kogo zatem adresowana jest ta dieta - ano do osób o silnej woli, a przede wszystkim do miłośników kapusty.

                                       Zalety diety kapuścianej

Proste i jasno sformułowane zasady, to na pewno główna z zalet. Cała dieta opiera się na daniu, które przyrządzić można łatwo i szybko, a jest nią zupa z kapusty.  Dieta zaliczana jest do jednej z najszybszych metod odchudzania pozwalających osiągnąć upragnioną sylwetkę - trwa tylko siedem dni, a pozbyć się można nawet do 6 kg. Podstawowym komponentem tego programu odchudzającego jest kapusta - długo niedoceniana, będąca jednak kopalnią witaminy C, posiada znikomą wartość kaloryczną i reguluje pracę jelit oraz żołądka (przede wszystkim znacznie poprawia przemianę materii). Paradoksalnym jest fakt, że im więcej kapusty pochłoniemy, tym więcej kilogramów stracimy. Kolejną ważną zaletą jest to, że będąc na diecie kapuścianej raczej nie będziemy narzekać na głód - w każdej chwili możemy spokojnie sięgnąć po talerz zupy.

Przeciwnicy i malkontenci narzekający na monotonię spożywanych posiłków - też często dają się na nią namówić. Tydzień czasu, to nie jest aż tak wiele, zwłaszcza, że wyniki są zaskakujące. Każdy, komu zależy na czasie na pewno da się namówić na tydzień jedzenia kapusty - to nie jest przecież aż tak znowu długo.

                                                       Wady 

Kapusta na śniadanie, kapusta na obiad, kapusta na kolację - a na deser ? też kapusta. Wada diety kapuścianej jest oczywista - jedzenie w kółko tego samego jest dość męczące, najbardziej męczące dla tych, którzy na dodatek nie przepadają za tym warzywem. Druga sprawa: ten rodzaj diety nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych pływających na jego prawidłowy rozwój, takich jak żelazo, białko, wapń, magnez i węglowodany. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na zdrowie - stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia i rytmu serca. Z tej przyczyny odradza się stosowanie tego programu przez okres dłuży niż siedem dni.  Trzecia sprawa - dieta ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób z niewielką mnadwagą. Osoby otyłe nie powinny stosować tej diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

   Następnym negatywnym aspektem jest duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Można tego uniknąć wprowadzając nowe nawyki żywieniowe po zakończeniu tej diety. Dietetycy polecają, aby po diecie tej przejść niekoniecznie na bardzo restykcyjny, ale przede wszystkim niskokaloryczny tryb odżywania - dzięki niemu będzie w stanie utrzymać szczupłą sylwetkę. 
   Najlepsze rezultaty można uzyskać stosując połączenie tej diety z ćwiczeniami fitness . Przy systematycznym ćwiczeniu możemy znacznie przyspieszyć ubywanie kilogramów. Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień - niemniej jednak zauważalnych efektów można spodziewać się już po. ok. tygodniu.
     Tyle na dziś - ciąg dalszy przydatnych wiadomości na temat tej diety następnym razem ;)
 
Polecam Wam również dwa. Pierwszy to blog mojego kolegi Marka - inna tematyka, ale bardzo ciekawe:
 
 

No i drugi - to blog mojej koleżanki: